Veelgestelde vragen kenniscentrum

1. Wat is het Kenniscentrum?
2.
Wat verstaat het CBF onder fondsenwerving?
3. Waarom is het Kenniscentrum opgezet?
4. Voor wie is het Kenniscentrum interessant?
5. Hoe is het Kenniscentrum opgebouwd?
6. Ik zoek één bepaalde publicatie, maar ik krijg veel te veel resultaten!
7. Kan ik informatie op het Kenniscentrum gratis bekijken en gratis downloaden? Moet ik inloggen om gebruik te maken van het Kenniscentrum?
8. Hoe zit het met de auteursrechten van de gevonden items?
9. Kan ik zelf ook items over fondsenwerving en filantropie opsturen naar het Kenniscentrum?
10. Wordt elk item geplaatst in het Kenniscentrum?
11. Aan welke voorwaarden ben ik gebonden bij het gebruik van het Kenniscentrum?
12. Wat houdt de LinkedIn Group Kenniscentrum CBF in?

--------------------------------------------------------------------------------------

1. Wat is het Kenniscentrum?
Het Kenniscentrum van het CBF verzamelt en ontsluit zoveel mogelijk relevante informatie over alles wat met filantropie en fondsenwerving te maken heeft. Dit kunnen publicaties zijn over de historie van filantropie tot aan toekomstvisie fondsenwerving.

2. Wat verstaat het CBF onder fondsenwerving?
Onder fondsenwerving wordt verstaan dat de aldus verkregen gelden vrijwillig zijn afgestaan, geen of geen evenredige tegenprestatie vormen voor geleverde goederen of diensten en dat er geen rechten voor zorg of hulp aan kunnen worden ontleend.

3. Waarom is het Kenniscentrum opgezet?
Het CBF wil graag bijdragen aan het vergroten van de kennis over en professionalisering van de goededoelensector.

4. Voor wie is het Kenniscentrum interessant?
Het Kenniscentrum is zeer breed opgezet. Het is bedoeld voor goededoelenorganisaties, onderzoekers, journalisten, dienstverlenende bedrijven, studenten, donateurs en andere belanghebbenden. Allen kunnen profiteren van kennis over de filantropische sector middels het Kenniscentrum.

5. Hoe is het Kenniscentrum opgebouwd?
Op de startpagina vindt u informatie over de databank, de laatste tien door het CBF toegevoegde publicaties op de website en een zoekbalk (eenvoudig zoeken). De catalogus is op twee manieren te raadplegen, namelijk via: 
Eenvoudig zoeken. Met deze zoekbalk kunt u alleen zoeken op trefwoorden. Het Kenniscentrum zoekt vervolgens in de titel, de omschrijving/ondertitel én in de inhoud van de publicatie zelf.
Uitgebreid zoeken. Naast het eenvoudig zoeken biedt het Kenniscentrum ook de mogelijkheid tot uitgebreid zoeken. Zie hiervoor de button naast de eenvoudige zoekbalk.  Maak in het scherm een keuze uit de aangeboden opties. U kunt zoeken op titel en/of auteur. Verder kunt u uw zoekresultaten filteren op publicatiedatum, onderwerp, publicatiesoort en taal. Hoe meer u invult, hoe fijner de zoekresultaten. Indien u niet naar een specifieke publicatie zoekt, kunt u bijvoorbeeld ook alleen kiezen voor één of meerdere onderwerpen. U krijgt vervolgens alle publicaties te zien die onder het desbetreffende onderwerp vallen.


6. Ik zoek één bepaalde publicatie, maar ik krijg veel te veel resultaten!
Als u op zoek bent naar één specifieke publicatie, raadt het CBF u aan de functie 'uitgebreid zoeken' te gebruiken en daarin te zoeken op titel en/of auteur.

7. Kan ik informatie op het Kenniscentrum gratis bekijken en gratis downloaden? Moet ik inloggen om gebruik te maken van het Kenniscentrum?
Het CBF wil het Kenniscentrum toegankelijk houden. U hoeft zich dus niet eerst aan te melden en in te loggen om publicaties te kunnen bekijken. U kunt het desbetreffende item downloaden,  opslaan en via sociale media anderen wijzen op de publicatie.

8. Hoe zit het met de auteursrechten van de gevonden items?
De publicaties in het Kenniscentrum vallen onder de Auteurswet. Dat betekent dat iemand anders het werk van een auteur niet zomaar mag gebruiken; auteurs zijn eigenaar van hun werk. Op informatie, afbeeldingen, e.d. die u vindt in het Kenniscentrum zal in de meeste gevallen ook auteursrecht en naburige rechten rusten. Dit houdt in dat u van die informatie gebruik mag maken, maar uitsluitend voor uzelf. De hoofdregel is dat auteursrechtelijk beschermde werken niet mogen worden verveelvoudigd of openbaar gemaakt, tenzij de rechthebbenden daarvoor van tevoren toestemming hebben gegeven. Een kopie is een verveelvoudiging en die zou u dus alleen mogen maken als u daarvoor toestemming heeft gekregen van de auteursrechthebbende. Als u zonder die toestemming een beschermd werk verveelvoudigt (kopieert), zou u zich schuldig maken aan schending van het auteursrecht.

Het CBF heeft voor het plaatsen van de items in het Kenniscentrum toestemming gevraagd van de auteur. Zodra u een en ander verder gaat verspreiden, bijvoorbeeld door het op uw eigen website te zetten of door er kopieën van te maken voor anderen, mag dat niet zomaar. U heeft daar  geen toestemming van het CBF voor nodig, maar van de auteur zelf. Vraag hiervoor dus toestemming aan de auteursrechthebbende!

Voor meer informatie over auteursrechten en het gebruik van andermans werk kunt u terecht op de website www.auteursrecht.nl.

9. Kan ik zelf ook items over fondsenwerving en filantropie opsturen naar het Kenniscentrum?
Ja graag zelfs! Het CBF streeft ernaar publicaties over filantropie en fondsenwerving digitaal beschikbaar te stellen. Dat kan het CBF niet alleen. Daar hebben wij ook uw hulp bij nodig. Indien u dus zelf relevante artikelen, rapporten of andere items ter beschikking wilt stellen voor het Kenniscentrum kunt u het desbetreffende item via de post naar het CBF sturen of via onderstaand e-mailadres.

Postadres:
Centraal Bureau Fondsenwerving
Anthony Fokkerweg 1
1059 CM Amsterdam
Fax: 020 – 614 07 91
E-mail: info@cbf.nl

10. Wordt elk item geplaatst in het Kenniscentrum?
Het Centraal Bureau Fondsenwerving zal zelf de waarde van het door u gestuurde item bepalen. Indien het CBF de informatie als relevant ziet, zal getracht worden dit item zo snel mogelijk te plaatsen in het Kenniscentrum. Daarbij is de volgende informatie belangrijk:

Wanneer u het desbetreffende item zelf gecreëerd heeft, in andere woorden dus de auteursrechthebbende bent van het item, geeft u het CBF middels de brief of e-mail toestemming om het item beschikbaar te stellen in de digitale kennisbank.

Indien u niet de auteursrechthebbende bent, kan het CBF het item niet vanzelfsprekend publiceren in het Kenniscentrum. Het CBF zal eerst contact opnemen met de auteur voor toestemming. Graag ontvangt het CBF dan ook van u de volledige gegevens van het item; de titel, naam van de auteur en overige informatie als waar u het item gevonden heeft en/of van wie u het item verkregen heeft.

11. Aan welke voorwaarden ben ik gebonden bij het gebruik van het Kenniscentrum?
Naast de informatie over auteursrechten (zie vraag 8) zijn er nog enkele voorwaarden gebonden bij het gebruik van het Kenniscentrum. U heeft namelijk te maken met het databankrecht. Hiervoor is een aparte Databankenwet in het leven geroepen. Op grond van deze wet geniet het Kenniscentrum bescherming. U mag dan ook niet (delen van) de databank overnemen of exploiteren. Voor meer informatie over het databankrecht: http://nl.wikipedia.org/wiki/Databankenrecht.

12. Wat houdt de LinkedIn Group Kenniscentrum CBF in?
Op LinkedIn bestaat de mogelijkheid om lid te worden van een (interesse)groep. Er zijn duizenden groupen op LinkedIn (ook in het Nederlands). Ook het CBF heeft een eigen groep opgestart. Wilt u op de hoogte blijven van nieuwe publicaties of wilt u kennis uitwisselen of in contact komen met bovenstaande belanghebbenden over (nog te publiceren) items? word dan lid!

Staat uw vraag hier niet bij? Neem dan contact op met het Centraal Bureau Fondsenwerving via info@cbf.nl.